Menses- co je a není v pořádku?

15. 04. 2025

Menses - co je a není v pořádku ?



Menstruační cyklus je součástí života ženy od období dospívání až do přechodu. Nemluvíme zde jen o krvácení. Jedná se o změny psychické i fyzické, které se pravidelně opakují.

Menstruační cyklus má vliv na náš sexuální život, na pleť, na kondici poševní sliznice a v neposlední řadě i naši psychickou odolnost.

Ať se nám to líbí nebo ne, všechny jsme během svého života vystaveny hormonálním změnám, které ovlivňují spoustu aspektů našeho života.

Ideální cyklus trvá 28 dnů. Je třeba ale zmínit, že pro většinu žen je to nedosažitelný sen. Úplně pravidelný cyklus, bez pomoci hormonální léčby, je spíše výjimkou.

Stejně jako cyklus ovlivňuje náš život, tak i to , jak žijeme, v jaké životní situaci se nacházíme( onemocnění, stres, cestování, a tak dále ), ovlivňuje náš menstruační cyklus. Pokud je cyklus krvácení 28 dnů +/- týden , s délkou krvácení do 10 dnů , považujeme jej za normální.

Opozdí-li se krvácení o více než týden, je třeba zbystřit!

Nejčastější příčinou je jasně gravidita. Důvody mohou být ale i jiného původu ( stres, jiné onemocnění ). Pokud přichází v úvahu možnost těhotenství, udělejte si volně prodejný test.

Nemáte-li jiné potíže, je kontrola vhodná při zpoždění 2 týdnů.

Při bolesti, nepravidelném zakrvácení, špinění nebo jiných problémech je kontrola nutná ihned.

Výše uvedené se týká žen ve věku cca mezi 18-45 lety. Tyhle hranice jsou dost individuální. U žen mladších i starších se mohou objevovat výkyvy cyklu spojené s dospíváním nebo přechodem.

Pokud byste měly mít cyklus kratší než 21 dni ( jednoduše spočítáno od začátku krvácení do začátku dalšího krvácení), je potřeba určitě přijít , pokud se objeví 2x po sobě. Rovněž je kontrola nutná, trvá- li krvácení déle než 10 dnů. Příliš časté nebo dlouhé krvácení by organismus vyčerpávalo , docházelo by k úbytku červených krvinek a následně dalším zdravotním komplikacím. Toto doporučení je platné bez ohledu na věk.

Speciální kategorií je nepravidelné krvácení při hormonální léčbě ( třeba při užívání antikoncepce) O tom zase příště.

Zpět na úvodní stránku